Hogyan válasszunk eszpresszó kávéfőzőt és darálót? Mire kell odafigyelni?
Szereti a kávézóból származó kiváló minőségű eszpresszót és szívesen elkészítené otthon? Egy ízletes eszpresszó mögött számos alapvető dolog van. A legjobb eredményt csak megfelelő felszereléssel, minőségi kávéval és kellő tudással lehet elérni. Az automata kávéfőzőkkel készült sorozatunk után egy újabb sorozattal készültünk, mégpedig az eszpresszóról és annak a karos kávéfőzővel történő elkészítéséről.
Ebben a részben segítünk kiválasztani a legalapvetőbb felszerelést az otthoni eszpresszó elkészítéséhez - kávéfőzővel és darálóval.
Ha szeretne odafigyelni az eszpresszó részleteire, és a lehető legnagyobb mértékben irányítani szeretné az elkészítését, akkor szüksége lesz egy karos eszpresszó kávéfőzőre. Ha ragaszkodik a gyorsasághoz és a hatékonysághoz, nézzen körül az automata kávéfőzők területén. Egy automata kávéfőző megkönnyíti a munkáját, de nem nyújt olyan jó minőségű kávéfőzést és akkora szabadságot az eszpresszó elkészítésekor. Ez a cikk segít kiválasztani a megfelelő gépet. De most térjünk rá a karos kávéfőzőkre.
A megfelelő karos kávéfőző kiválasztása ugyanolyan lehet (ha nem bonyolultabb), mint egy automata gép kiválasztása. Mire kell a leginkább odafigyelni? Mibe érdemes a legtöbb pénzt fektetni? Ezt és még sok mást megtudhat a következő sorokból.
Daráló > Kávéfőző
Igen, jól látja. A daráló minősége nagyobb hatással lehet az italra, mint maga a kávéfőző. Ha egy karos kávéfőző mellett dönt, fontolja meg, hogy be e fektet egy minőségi darálóba. A legtöbb karos kávéfőzőben, ellentétben az automatákkal, nincs beépített daráló. Egyes márkák úgynevezett "all-in-one" kávéfőzőket kínálnak beépített darálóval. Ezeknek a darálóknak a minősége azonban ritkán éri el a különálló darálók szintjét.
Mire kell figyelni a daráló vásárlásakor?
1. A darálás finomsági beállításának skálája
A megfelelő eszpresszóhoz precíz őrlésbeállítási skálára van szükség. Két különböző típussal találkozhat. Az úgynevezett "kattintásokat" tartalmazó skála és a "kattintások" nélküli folyamatos skála. Minden egyes „kattintás” egy bizonyos változást jelent az őrlési finomságban. Ezért, ha eszpresszóhoz való darálót választ, minden bizonnyal értékelni fogja a lehető legkisebb távolságot a "kattanások" között. Minél kisebb az őrlési finomság változása, amelyet az egyes „kattintások” jelentenek, annál finomabban és részletesebben állíthatja be a receptjét.
Egy lépéssel odébb vannak az úgynevezett folyamatos skálák "kattintások" nélkül (angolul "stepless"). Míg a "kattintásos" skáláknál minden változás egyfajta ugrás a következő vastagságra, addig a "fokozatmentes" skála ugrások nélkül, folyamatosan mozog. Egy ilyen daráló semmilyen módon nem korlátozza az őrlési finomság beállítását. Másrészt, valószínűleg egy kicsit többet fog érte fizetni.
2. A kövek és méretük
Feltétlenül kerülje a kerámia köves darálókat. A rozsdamentes acélból vagy más fémből készült őrlőkövek pontosabbak és tartósabbak. Ami a kövek méretét illeti, az általános szabály: "minél nagyobb, annál jobb". Jegyezze meg a kő átmérőjét milliméterben (pl. 38 mm) és a kövek alakját. Az eszpresszóhoz általában jobban megfelelnek a lapos őrlőkövek, a kúposak pedig valamivel kevésbé. A kivételek azonban erősítik a szabályt.
3. A motor teljesítménye és a zaj
Főleg a világosabb, modernebb kávék esetében, a motor teljesítménye kulcsfontosságú lehet. A kövekhez hasonlóan, a magasabb értékek jobbak a teljesítmény szempontjából. Az erős motornak köszönhetően elkerülheti a daráló elakadását világos kávék finom őrlésekor. A nagyobb teljesítmény gyakran magasabb zajszinttel társul. A gyártó azonban általában decibelben adja meg a zajértéket. Ha Ön különösen érzékeny a zajra, keressen alacsonyabb decibelű darálókat.
4. Egyadagos darálók és retenció
Az eszpresszó világában a legújabb trendek közé tartoznak az "egy adagos" darálók is. Egy ilyen darálónak nincs klasszikus kávétartája, amihez a legtöbb esetben hozzászokott. Úgy épült fel, hogy minden alkalommal csak annyi kávét öntsön bele, amennyi egy adag kávé elkészítéséhez szükséges.
Ez a fajta daráló lehetőséget kínál a különböző kávék közötti egyszerűbb váltásra, aminek köszönhetően többet kísérletezhet. Ha "egyadagos" darálót keres, ügyeljen az úgynevezett retencióra. A retenció azt a kávémennyiséget jelenti, amely az őrlés során megakad a daráló belsejében. Ez a kávé így nem kerül a kávéfőző karjába, a portaszűrőbe. Ez eltéréseket okozhat az őrlés előtt lemért kávé mennyiségében, a portaszűrőbe került mennyiségtől. Minél alacsonyabb retenciót biztosít a daráló, annál jobb.
Az aranyszabály szerint legalább annyit kell befektetni egy darálóba, mint egy kávéfőzőbe. Az őrlés minősége nagyban befolyásolja, hogy a kávéfőző hogyan fogja kivonni a kávét, és ennek eredményeként milyen ízű lesz. Ezért körültekintően válasszon, és a költségvetése nagy részét különítse el magára a darálóra.
De mi a helyzet a kávéfőzővel? Mire érdemes különösen odafigyelni, és fordítva, mibe ne fektessen be?
1. Bojler
Minden karos kávéfőző alapja a bojler. A kávéfőző a bojlerben felmelegíti a kávéfőzéshez használt vizet, de a tejhabosításhoz használt gőzt is. Az őrlőkövekhez hasonlóan a bojlerekre is érvényes a szabály: "minél nagyobb, annál jobb". A kávéfőzők különböző modelljeiben különböző térfogatú, de eltérő technológiájú bojlereket is talál. Leggyakrabban háromféle technológiával találkozhat:
- "Single boiler"
Ez az angol kifejezés olyan bojlerre vonatkozik, amely csak egy kamrából áll. Ily módon a víz felmelegszik és gőz keletkezik egyetlen tartályban. Az ilyen kávégépek legnagyobb hátránya az alacsonyabb hőstabilitás, valamint az, hogy nem tudnak egyszerre eszpresszót készíteni és tejet habosítani. Ugyanakkor a kávéfőzőnek nagyobb problémái vannak az italok gyors, egymásutáni elkészítésével. Az "egyetlen" bojler nem alkalmas a tejesitalok rajongóinak. Másrészt egy ilyen bojler termelési költségeket takarít meg, és a vele működő kávéfőzők sokszor lényegesen olcsóbbak. Ha tehát főként tej nélküli italokat fogyaszt, akkor ezzel is könnyedén elboldogul, és a megspórolt pénzt például egy minőségibb darálóba fektetheti. De nézze meg a bojler kapacitását. A nagyobb kapacitás jobb hőstabilitást garantál, így az italok egyenletesebbek lesznek.
- "Heat exchanger boiler (HX)"
Egy másik angol kifejezés, amely egy nagyon népszerű bojlertípusra utal. Egy ilyen bojler két kamrát tartalmaz. Egy nagyobb kamra felelős a tejhabosításhoz szükséges vízgőz előállításáért és felmelegítéséért. Ezen belül van egy kisebb kamra, amely az eszpresszófőzésnél használt felmelegített vizet rejti. Mindkét kamra hatással van egymásra. Az ilyen bojler gyakran nagyobb térfogatú és jobb hőstabilitású. Ugyanakkor lehetőséget kínál a tej habosítására és az eszpresszó kivonására egyszerre. Legnagyobb hátránya, hogy az egyes részek hőmérséklete hatással van egymásra. Tehát amikor erősebb fúvókára és több gőzre van szüksége, a gőztermelésért felelős kamra jobban felmelegszik. Mivel közvetlenül kapcsolódik ahhoz a részhez, amely az eszpresszófőzéshez szükséges vizet melegíti, ezért magasabb hőmérsékletre is felmelegszik. A két kamra közötti hőcsere technológián alapuló bojler azonban nagyon jó és kompakt megoldás, amely a tejitalok szerelmeseit is kielégíti. Arra azonban számítson, hogy a fejlettebb technológia a kávégép árában is megmutatkozik.
- "Double boiler"
Az úgynevezett "kettős bojler" két teljesen különálló bojleren alapuló technológiát jelent. Az egyik a forró gőzért, a másik a forró vízért felelős. Mindkettőt külön fűtőtestek fűtik, így a legjobban szabályozható a gőz és a víz hőmérséklete. A kettős kazán egyértelműen a legstabilabb és a legtöbb szabadságot kínáló alternatíva. A tejhabbal egyidejűleg is elkészítheti az eszpresszót, anélkül, hogy azok bármilyen módon befolyásolnák egymást. Ez a technológia az említett alternatívák közül a legdrágább. Tehát készüljön fel egy nagyobb befektetésre.
2. PID és az extrakciós hőmérséklet szabályozása
Ahogy a bojlereknél már említettük, a hőstabilitás és az extrakciós hőmérséklet szabályozása a kávéfőző egyik legfontosabb jellemzője. Ha tudni szeretné, milyen hőmérsékleten főzi le az eszpresszóját, akkor jól jön az úgynevezett PID. A PID a kávéfőző olyan funkciója, amely a kijelző segítségével mutatja a bojler aktuális vízhőmérsékletét. Ez a nagyszerű eszköz segít abban, hogy a kávéfőző belsejébe nézzen, és jobban megértse az extrakciós folyamatot. Ezenkívül a PID segíthet a kisebb térfogatú bojlerekkel rendelkező kávégépeken és az ebből adódó rosszabb hőstabilitáson. Minden eszpresszónál egyszerűen meg kell várnia a pillanatot, amikor a PID jelzi a megfelelő vízhőmérsékletet, és már el is kezdheti az előkészítést.
3. A portaszűrő mérete
Egy olyan jelentéktelennek tűnő apróság, mint a portaszűrő átmérője, nagyban befolyásolhatja a kávéfőzővel kapcsolatos felhasználói élményt. Az eszpresszó világában a leggyakoribb méret az 58 mm-es átmérő. Éppen ezért a legtöbb eszpresszó készítéséhez szükséges tartozék pontosan erre a méretű portaszűrőre készült. Ha szeretne belemerülni a különböző tömörítők és kiegyenlítők világába az egyenletesebb elosztás érdekében, nyúljon egy 58 mm-es portaszűrővel ellátott kávéfőző után. Ellenkező esetben előfordulhat, hogy Ön csak a kávéfőző gyártójának tartozékaira korlátozódik.
4. Szivattyú és elszívó nyomás
A kávéfőző szivattyúja felelős azért a nyomásért, amely alatt a forró víz a karba áramlik. A legtöbb kávéfőző két különböző típusú pumpát tartalmaz. A kevésbé pontos és kevésbé hatékony a vibrációs szivattyú. A vibráló szivattyú sokkal több zajt produkál. Főleg a kávégépek olcsóbb modelljeiben találhatja meg. Ennek ellenkezője az úgynevezett rotációs szivattyú. Halkabb és pontosabb. Sajnos lényegesen drágább is, ami a kávégép árában is megmutatkozik.
A nyomás, amely alatt az eszpresszót kivonják, szintén a pumpához van kötve. Régóta bevett és tudományosan alátámasztott, hogy az eszpresszókészítés legideálisabb nyomásértéke 9 bar. Ezért keressen ehhez az értékhez igazított kávégépeket, vagy olyan kávégépeket, amelyekben a nyomást az Ön igényei szerint állíthatja be.
5. Vízellátás
Maga a víz nagyon fontos, és ha olyan kávét szeretne inni, mintha az egy kávézóból származna, akkor tisztított vízre is szüksége lesz. (link a vízről szóló cikkre) A legtöbb otthoni kávéfőzőt közvetlenül a kávéfőzőbe épített tartályok látják el vízzel. Ebben az esetben minden bizonnyal értékelni fogja a víztartályhoz való jó hozzáférést és a megfelelő kapacitást. Szeretné elkerülni, hogy folyamatosan újra töltse a víztartályt és kiöntse a csepptálcában rekedt szennyvizet? Válasszon olyan kávéfőzőt, amely csatlakoztatható otthona víz- és szennyvízrendszeréhez.
6. Ár
Minél mélyebbre merül az eszpresszó világában, annál mélyebben nyúl a zsebébe. Ahogy valószínűleg sejtette, minden technológiának meg van az ára. A kávéfőző és a daráló kiválasztásakor javasoljuk, hogy mérlegelje az egyes modellek előnyeit és hátrányait. Gondolja át, mi a fontosabb az Ön számára, és úgy fektessen be az adott technológiába. Nem iszik cappuccinót? Valószínűleg nem lesz szüksége fejlettebb bojlerre. Jobb, ha keres egy olcsóbb bojlert PID-vel, és a megtakarított pénzt minőségi darálóba fekteti. Ugyanez érvényes az ellenkező esetben is. A minőségi házi espresso nem olcsó dolog, de rendkívül változatos és érdekes hobbi.
7. Kávé
Végül, de nem utolsósorban, jöhet a kávé maga. Gyenge minőségű, viharvert és túlpörkölt kávéból még a legjobb kávéfőzővel sem készíthet ízletes eszpresszót. Ezért becsülje meg kedvenc kávégépét és különösen önmagát, hogy friss és kiváló minőségű kávéval látja el, például a COFFEEIN kávépörkölőből.
További cikkek az "eszpresszó készítése karos kávéfőzővel" sorozatunkból